ZASADY
KIEROWANIA WOJSKOWEJ ASYSTY HONOROWEJ
Wojskowa asysta honorowa może uczestniczyć w uroczystościach państwowych, wojskowych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych. Jej udział stanowi ważny element oprawy ceremonialnej tych uroczystości, ma także na celu nadanie im odpowiedniej rangi oraz podniosłego charakteru. Wojskowa asysta honorowa nie może jednak uczestniczyć w przedsięwzięciach mających charakter polityczny.
O udziale wojskowej asysty honorowej decydują dowódcy garnizonów właściwych dla miejsca przeprowadzenia uroczystości, wyznaczając jej skład zgodnie z posiadanymi możliwościami.
Podstawowym dokumentem planistycznym regulującym udział oraz zadania wojskowej asysty honorowej w uroczystościach w danym roku na terenie garnizonu Świdwin, jest „Plan współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi na rok…”. W przypadku uroczystości, które nie zostały ujęte w powyższym planie, ich organizatorzy kierują wnioski do dowódcy garnizonu Świdwin, w terminie umożliwiającym sprawne ich przygotowanie i przeprowadzenie.
Za organizację i przebieg uroczystości odpowiada jej organizator, który uzgadnia scenariusz i zakres udziału wojskowej asysty honorowej z dowódcą garnizonu lub jego przedstawicielem.
Oprawa muzyczna uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej realizowana jest przez orkiestrę wojskową lub muzyków orkiestry wojskowej. Muzyka może być wykonywana na żywo lub odtwarzana z nagrań orkiestr wojskowych. Wniosek o udział orkiestry wojskowej, należy skierować do dowódcy garnizonu Warszawa.
Planując udział wojskowej asysty honorowej, organizator uroczystości powinien uwzględnić przedsięwzięcia dodatkowe (np. występ artystyczny, koncert) i przeprowadzić je przed rozpoczęciem części oficjalnej lub po odprowadzeniu wojskowej asysty honorowej z miejsca uroczystości.
SKŁAD WOJSKOWEJ ASYSTY HONOROWEJ
Wojskową asystę honorową może stanowić:
- kompania honorowa, pododdział honorowy z pocztem sztandarowym lub bez pocztu sztandarowego, orkiestra wojskowa (trębacz, werblista),
- poczet sztandarowy
- poczet flagowy,
- posterunek honorowy (z bronią lub bez broni)
Ponadto w uroczystościach mogą wziąć udział:
- żołnierze stanowiący szpaler reprezentacyjny (z bronią lub bez broni),
- żołnierze do składania wieńców i wiązanek,
- żołnierze do niesienia odznak orderów i odznaczeń
- żołnierze do posługi liturgicznej.
POGRZEBY Z WOJSKOWĄ ASYSTĄ HONOROWĄ
O udziale wojskowej asysty honorowej w uroczystościach pogrzebowych członków najwyższych władz państwowych oraz innych osób szczególnie zasłużonych dla państwa niebędących żołnierzami, decyduje Minister Obrony Narodowej.
W pozostałych przypadkach decyduje dowódca garnizonu właściwy dla miejsca przeprowadzenia uroczystości pogrzebowej:
- dam i kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i Orderu Krzyża Wojskowego;
- kombatantów i weteranów, uczestników walk o wolność i niepodległość Polski;
- kombatantów i weteranów misji wojskowych poza granicami państwa;
- żołnierzy w służbie czynnej;
- byłych żołnierzy zawodowych;
- szczególnie zasłużonych pracowników wojska.
Podejmując decyzję, dowódca garnizonu może zasięgnąć opinii rodziny zmarłego, organizatora uroczystości pogrzebowej, dowódców jednostek wojskowych, przewodniczących organizacji i środowisk kombatanckich, właściwych organów publicznych (rządowych lub samorządowych) lub kierowników urzędów centralnych.
W przypadku pogrzebu odbywającego się poza miejscem stałej dyslokacji jednostki wojskowej, w której zmarły żołnierz pełnił służbę – wojskową asystę honorową wyznacza Dowódca garnizonu usytuowanego najbliżej od miejsca pogrzebu.
ZASIĘG TERYTORIALNY, KONTAKT
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej w sprawie utworzenia, przekształcenia i zniesienia garnizonów oraz określenia zadań, siedzib i terytorialnego zasięgu właściwości ich dowództw ogłoszonym w Obwieszczeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 czerwca 2013 r., zasięg terytorialny garnizonu Świdwin obejmuje powiaty: świdwiński i łobeski.
Osoby upoważnione, w garnizonie Świdwin, do kontaktów w zakresie organizacji uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej:
- szef sekcji wychowawczej Dowództwa 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – cz. p. o. por. Sandra LORENZ, tel. 261-532-196;
- szef sekcji wychowawczej 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego – p.o. mł. chor. Jacek DAŚKO, tel. 261-532-869
Wnioski o skierowanie wojskowej asysty honorowej na terenie garnizonu Świdwin należy kierować na adres:
DOWÓDCA
1. SKRZYDŁA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
ul. Połczyńska 32
78-301 Świdwin
fax. 261-533-758
lub na jeden z dwóch adresów mailowych: